Dlaczego potrzebujesz ochrony przeciwsłonecznej?

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna ekspozycja na słońce ma negatywny wpływ na kondycję i zdrowie naszej skóry. Jak to się dzieje? Do Ziemi docierają dwa rodzaje promieniowania. Promieniowanie UVA (od angielskiego aging – starzenie) określane jest jako długie promieniowanie i może przedostawać się do najgłębszych warstw naszej skóry. Odpowiedzialne jest za powstawanie zmarszczek i przyspieszenie procesów starzenia. Promieniowanie UVA może wywołać stres oksydacyjny i prowadzić do uszkodzenia naczyń włosowatych. Promieniowanie UVB (od angielskiego burning – poparzenie) to to, któremu zawdzięczamy nie tylko letnią opaleniznę, lecz często także bolesne poparzenia i podrażnienie skóry. Zbyt częsta i intensywna ekspozycja na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do powstawania przebarwień, zmatowienia cery i uszkodzenia jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego, a w najgorszym wypadku – do rozwoju łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych, z których najbardziej niebezpieczny jest czerniak. 

Czym jest filtr mineralny SPF 50?

Filtr mineralny, znany również jako fizyczny, działa jak tarcza odbijająca promienie słoneczne z powierzchni skóry. Składa się z naturalnych składników, takich jak dwutlenek tytanu czy tlenek cynku, które nie wnikają w skórę, lecz pozostają na jej powierzchni. Dzięki temu są idealne dla osób z wrażliwą cerą, dla dzieci oraz dla tych, którzy cierpią na alergie skórne. Oznaczenie filtr mineralny SPF 50 mówi nam o tym, że ochrona przeciwsłoneczna, którą oferuje dany kosmetyk, jest wysoka.

Filtr mineralny SPF 50 LA-LE krem ochronny z filtrem mineralnym UVA/UVB – SPF 50; 99,99 zł

Filtr mineralny i filtr chemiczny – czym się różnią?

Filtry mineralne nie są absorbowane przez skórę, a tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, która niczym tarcza odbija promienie słoneczne. Są nietoksyczne i bezpieczne nawet dla niemowląt i osób z wyjątkowo wrażliwą i skłonną do alergii cerą. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych, które wymagają kilkunastu minut, aby zacząć działać po nałożeniu, filtry mineralne chronią naszą skórę natychmiast po aplikacji. To doskonała opcja dla tych, którzy są zawsze w biegu i potrzebują szybkiego i efektywnego rozwiązania.

Działanie filtrów chemicznych (m.in. oksybenzonu, oktinoksatu i oktokrylenu) jest zupełnie inne i polega na pochłanianiu promieni słonecznych i przekształcaniu ich w ciepło. Aplikacja filtrów chemicznych na skórę często jest prostsza i szybsza niż w przypadku filtrów mineralnych i rzadziej mają one tendencję do pozostawiania białych smug, jednak u posiadaczy wrażliwych i delikatnych skór – mogą powodować podrażnienia i alergie.

Surferski filtr mineralny SPF 50 w sztyfcieEQ Kolorowy sztyft przeciwsłoneczny SPF 50+; 79,00 zł

Filtry chemiczne stanowią też zagrożenie dla oceanów, powodując obumieranie raf koralowych, dlatego – jeśli przed Tobą wakacyjne morskie kąpiele – lepiej wybierz filtr mineralny SPF 50! 

Filtr mineralny SPF 50 – co zrobić, by działał najskuteczniej?

Aby zmaksymalizować skuteczność filtra mineralnego SPF 50, ważne jest, aby stosować go odpowiednio:

  • Aplikuj obficie: wiele osób nie używa odpowiedniej ilości kremu przeciwsłonecznego. Dermatolodzy zalecają użycie co najmniej łyżeczki kremu na twarz.
  • Powtarzaj aplikację: dla optymalnej ochrony filtr należy dokładać na skórę kilka razy w ciągu dnia – zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym czy kąpieli w morzu lub basenie. Jeśli na co dzień nosisz makijaż, dobrym sposobem na reaplikację SPF będą produkty w sprayu.
  • Nie zapomnij o delikatnych obszarach: usta, uszy, okolice oczu oraz linia włosów często są pomijane, a mogą łatwo ulec poparzeniu. 

Zobacz też: Jak prawidłowo nakładać krem z filtrem na twarz?

Filtr mineralny SPF 50 holika holikaHolika Holika mineralny filtr przeciwsłoneczny Less On Skin Vegan Shield Mineral; 129 zł

Kiedy stosować filtr mineralny SPF 50?

Stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej powinno być Twoim stałym elementem w porannej pielęgnacji. Nie zostawiaj jej tylko na lato! Aplikacja kremu z filtrem to zwykle ostatni z etapów pielęgnacji. Jeśli Twoja cera wymaga dodatkowego nawilżenia, użyj najpierw swojego ulubionego kremu, a kiedy ten się wchłonie – zastosuj SPF. Jeżeli wykonujesz makijaż, po posmarowaniu buzi kosmetykiem z ochroną przeciwsłoneczną, odczekaj kilka do kilkunastu minut i pozwól mu się wchłonąć i „osiąść” na skórze, a dopiero później przejdź do nałożenia makeupu.