Nasze Konkursy

Konkurs "Współczesny Nomada / Współczesny Osadnik"

Znamy już zwycięzcę!

Ogłoszenie wyników


Zasady

Zaprojektowanie instalacji związanej z wprowadzeniem na rynek polski marki H&M Home.

Czas trwania konkursu

1 sierpnia – 27 września 2013
Realizacja projektu – październik 2013
Ekspozycja projektu – listopad 2013 (czas ekspozycji: ok. 2 tygodni)

Nagrody

 1. Realizacja wygranej - wyłonionej przez Jury spośród nadesłanych prac  instalacji i jej ekspozycja w przestrzeni publicznej na terenie Warszawy, Poznania lub Krakowa. Instalacja będzie eksponowana w opisanym w warunkach konkursu pawilonie przez okres dwóch tygodni.
 2. 10.000 zł – nagroda pieniężna.

Opis

Trendy to nie to samo co sezonowe gusty. To wypadkowa zmian społecznych, odkryć naukowych, rozwoju technologii i sytuacji ekonomicznej. Globalne zmiany  kształtują zapotrzebowanie na konkretne produkty.
Jednym z ważnych trendów  który obserwujemy i w którym uczestniczymy jest zmiana wynikająca z szybkiego rozwoju technologii mobilnych. Rozwój kanałów komunikacji oraz łatwość podróżowania sprawiają, że możemy być ze sobą w kontakcie będąc gdziekolwiek.  Odległość fizyczna przestała mieć znaczenie dla tempa i skuteczności przekazywania informacji oraz możliwości komunikowania się. Na tym gruncie powstały dwa pozornie przeciwstawne trendy.
Nazwaliśmy je : Nomada i Osadnik.

Nomada jest w ciągłej podróży. Pracuje u siebie, pracuje więc wszędzie, nie jest przywiązany do miejsca. Jak ślimak w skorupce przemieszcza się wraz z całym dobytkiem. Dziś mieszka tu, jutro tam. Wielkie koroporacje rzucają nim po świecie, lub też sam decyduje o mobilnym trybie życia,
w poszukiwaniu lepszej pracy, nowych wrażeń, zabiera ze sobą niebędne rzeczy i wędruje. Jaki jest dobytek nomady? Jaki jest zestaw rzeczy niezbędnych do życia? Nomada nie może mieć zbyt wielu przedmiotów, a każdy z nich powinien być wielofunkcyjny i mobilny. Wśród nich muszą znaleźć się takie, które pozwolą mu poczuć się swojsko w każdych okolicznościach i w każdym miejscu. Jakie przedmioty sprawiają, że obce miejsce staje się udomowione? Czy są przedmioty, które mają taką moc? Jakie to są przedmioty? Jakie warunki powinny spełniać?

Trend nomadyczny objawia się również we wnętrzach – nomadzi nie kupują mieszkań lecz je wynajmują, często wspólnie z podobnymi sobie wędrowcami. Tradycyjny podział przestrzeni stracił rację bytu. Jaki powinien być dom nomady/nomadów by mogli w nim osiąść wygodnie na dłuższy lub krótszy czas?  By mimo tymczasowości mogli poczuć się w nim jak w gnieździe, w bezpiecznej, spersonalizowanej przystani.

Zadanie konkursowe

Uczestnik konkursu powinien odnieść się projektowo do zagadnienia “Współczesny Nomada / Współczesny Osadnik”  w formie przestrzennej instalacji, inspirowanej opisanymi  trendami społecznymi, oraz możliwie wykorzystując w niej jesienno zimową kolekcję H&M Home z takimi elementami jak kolor, struktura lub charakter tkanin (lookbook dostępny na stronie organizatora konkursu).

Warunki, które należy spełnić, aby wziąć udział w konkursie:

 • Konkurs przeznaczony jest dla projktantów, architektów wnętrz, architektów, studentów szkół artystycznych i projektowych  - w konkursie mogą brać udział również pasjonaci wzornictwa i architektury
 • Instalacja powinna być zainspirowana lookbookiem H&M Home na jesień/zimę 2013 i odpowiadać na zadany temat (inspiracja kolorem, strukturą tkanin, etc.)
 • Zaprojektowana instalacja musi mieścić się w pawilonie wystawowym o powierzchni  15 m kw o wymiarach 6 m x 2,5 m (dokładne wymiary kontenera: 6055 x 2435 x 2790 mm)  – Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest przygotowanie zwymiarowanego projektu wykonawczego, oraz zamieszczenie w projekcie pełnej specyfikacji materiałów, kolorystyki , oraz założeń budżetowych
 • Pracą konkursową jest projekt wykonawczy instalacji, o której mowa w ust. 1, zawierający pełną specyfikację materiałów, ich kolorystyki oraz założeń budżetowych z zastrzeżeniem, iż koszt wykorzystanych materiałów nie może przekroczyć 10 000 tys zł. netto. (z wyłączeniem kosztu produktów H&M Home – jeśli zostaną użyte przez Uczestnika na potrzeby instalacji)

Wizualizacja i opis kontenera

kontener

Linia Design to moduły zaprojektowane w celu zapewnienia klientom wysokiej jakości produktu z naciskiem na estetykę, żywotność i komfort.

 

 


Połącz się z ELLE

2013/Elle/10
 • Opis Konkursu
 • Regulamin w PDF
 • H&M HOME Opis Konceptu
 • H&M HOME Lookbook
 • Masz pytanie? Napisz do nas!
 • Jury

Patronaty

 • Instytut Wzornictwa Przemysłowego